04:47
W cenę wliczone jest samochód wraz z kierowcą oraz opłaty parkingowe. Dodatkowo zapewniamy zmine napoje oraz soki. Opłaty za bilety wstepu oraz posiłki we własnym zakresie. Wycieczki Kraków - Kopalnia soli Wieliczka
04:39
www.krakow.pl
slappy
Jerzy Harasymowicz - Książę Krainy Łagodności, Homer Łemkowszczyzny, bard krakowskiego Zwierzyńca, to tylko niektóre z określeń poety, który debiutował wraz z pokoleniem Współczesności. Przez niektórych krytyków, m.in. przez Kazimierza Wykę, uznawany był wręcz za najznakomitszego debiutanta roku 1956. Czytelnicy znają go głównie jako twórcę liryki górskiej. Jednak Harasymowiczowskie tereny pisania, jak sam zwykł nazywać swoje kolejne fascynacje poetyckie, rozciągają się od bieszczadzko-beskidzkich pejzaży, przez pełne erotyzmu i groteskowości surrealistyczne obrazy z tomików Wieża melancholii (Kraków, 1958) i Przejęcie kopii (Kraków, 1958), aż do miejskiego folkloru z Baru na Stawach (Kraków, 1972) i barokowych wierszy poruszających tematykę szlacheckiej Polski np. Polowanie z sokołem (Kraków, 1977).
Urodził się 24 lipca 1933 r. w Puławach, zmarł 21 sierpnia 1999 r. w Krakowie. Zadebiutował w 1953 r. na łamach "Życia Literackiego". Wielkim sukcesem okazał się jego pierwszy tomik "Cuda" (1956). Był współzałożycielem grupy poetyckiej Muszyna (1957) i Barbarus (1967).
Wydał 56 tomików poetyckich w łącznym nakładzie ponad 700 tysięcy egzemplarzy (nie licząc wznowień). Jego wiersze wykorzystywano w licznych adaptacjach teatralnych oraz opracowaniach muzycznych. Tłumaczono je na język angielski, rosyjski, ukraiński, czeski i francuski.
Prochy poety zostały zgodnie z jego wolą rozrzucone nad Bieszczadami, gdzie na Przełęczy Wyżnej pod Połoniną Wetlińską - dzięki staraniom żony poety, Marii - stanął poświęcony poecie pomnik. Połączone symboliczną bramą bloki skalne, na których widnieje fragment wiersza:
W górach jest wszystko co kocham
Wszystkie wiersze są w bukach
Zawsze kiedy tam wracam
Biorą mnie klony za wnuka
04:31
KRAKÓW - EUROPEJSKA STOLICA KULTURY
Kraków to niewątpliwie kulturalna stolica Polski, miejsce o wyjątkowym klimacie, który tworzyli i tworzą artyści. Dziś dzięki poszanowaniu tradycji niepowtarzalny charakter Krakowa napawa dumą mieszkańców i zachwyca gości przyjeżdżających tu z najdalszych zakątków naszego globu.Kto chce poznać duszę Polski - niech jej szuka w Krakowie... pisał Wilhelm Feldman. To właśnie Kraków poprzez zabytkową architekturę postrzegany jest jako najbardziej europejskie z polskich miast, które nie tylko czerpie wzorce, ale również współtworzy kulturę na starym kontynencie. Walory i zasługi Krakowa zostały docenione m.in. przez Unię Europejską - w 2000 r. największemu zespołowi zabytkowemu w Polsce, obejmującemu ponad 6 tys. bezcennych obiektów architektury przypadł zaszczytny tytuł stolicy europejskiej kultury.
Kraków tętniący życiem naukowym i artystycznym w różnorodnych formach wraz z jego unikatowymi zbiorami prezentowanymi w muzeach, galeriach i kościołach przez wieki nazywany był Atenami Północy czy też drugim Rzymem. Rangę Miasta doskonale uwypuklają wspaniałe budowle, wśród których należy wymienić Zamek Królewski i Katedrę na Wawelu, Bazylikę Mariacka, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, kościół św. Piotra i Pawła oraz wiele innych świadectw wielkości miasta wpisanego na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Kultura - Kraków - www.krakow.pl